ادبدل‌نوشته

بیمارِ عجیب

چند روز پیش به جای یکی از دوستانم به داروخانه ای در آن طرف شهر رفتم. داروخانه دوستم بر خلاف داروخانه ای که من در آن کار می کنم خلوتِ خلوت بود و من از شش ساعت شیفت، حدود سه ساعت آن را داشتم مطالعه می کردم و لذت می بردم.

نسخی که به داروخانه می آمد نسخ روتین بود، تا اینکه نسخه ای برایم آمد که کمی برایم عجیب غریب بود. اول اصلاً نگاه به شکل نسخه نینداختم و فقط محتوای نسخه را بررسی کردم: یک سوسپانسیون سفالکسین (نوعی آنتی بیوتیک یا آن طور که خیلی ها می گویند و من لجم می گیرد چرک خشک کن!) و یک قطره ی چشمی جنتامایسین (نوعی آنتی بیوتیک چشمی). دستور مصرف سفالکسین خط خوردگی داشت؛ کلاً نسخه اش یک جوری عجیب غریب بود. نگاهی کلی تر انداختم و دیدم نسخه مربوط به کلینیک دامپزشکی است. به او گفتم: “دستور مصرف سفالکسین واضح نیست و برو از دکتر سوال کن.” گفت: “مگر در نسخه پزشک ننوشته؟” برای او خط خوردگی نسخه و اینها را توضیح دادم و با این حال دوزی که احتمال می دادم دامپزشک نوشته باشد را روی دارو نوشتم و او هم تایید کرد و گفت مطابق دستور دامپزشک است. از او پرسیدم: “اصلاً قضیه چه است؟ من چنین نسخه ای تا به حال ندیده ام.” آن آقا توضیح داد که کلاغ کوری را در بیابان های اطراف اصفهان پیدا کرده و برای معاینه به کلینیک دامپزشکی آورده اش.

اینکه علت مراجعه به دامپزشک دقیقاً چه بود یادم نیست، اما این کار مراجعه کننده به داروخانه برایم کلاً جالب بود. برایم قابل توجه بود که حاضر شده بود برای یک کلاغ کور کلی وقت بگذارد و او را به دامپزشکی برده و دارو برایش بگیرد و به او بخوراند.  چند ماه پیش هم شنیده بودم فردی که در اطراف منزل ما زندگی می کند کلاغ هایی از محله مان که بیماری خاصی پیدا کرده بودند و نمی توانستند پرواز کنند و بعد از مدتی می مردند را به دامپزشکی برده تا ببیند برایشان کاری می تواند بکند یا نه. مورد دیگری که شنیده بودم در مورد خانمی بود که گربه ای را با پای شکسته پیدا کرده و او را به دامپزشکی برده، کلی خرجش کرده تا پایش را جراحی کنند و بعد هم خودش از گربه نگهداری کرده.

از طرفی توجهم به بعضی از این آدم های مهربان که خوبی آنها شامل حال حیوانات هم می شود جلب شد. از طرف دیگر یاد آزار و کشتن سگ ها و دیگر حیوانات ولگرد توسط بعضی از افراد یا نهادها افتادم. چقدر ما که اکثراً خود را مسلمان می دانیم نگاه متفاوتی نسبت به خودمان، هستی و دیگر موجودات عالم داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا