ادبدل‌نوشته

درد دلی کوتاه در محرم

بسم رب الحسین

دلم می‌گیرد از توهین‌هایی که عده‌ای به اهل بیت (ع) و پیامبران بزرگوار به خصوص پیامبر اسلام (ص) می‌کنند. اینکه می‌بینم گاهی بعضی از نزدیکانم یا کسانی که می‌شناختم به راحتی به این بزرگواران توهین می‌کنند، اصلاً برایم راحت نیست؛ کسانی که تا چند سال پیش چنین حرف‌هایی نمی‌زدند. سیر اهانت‌ها به دین بسیار سریع شده. سیر شرارت‌ها بسیار تند شده. این مسئله تنها در ایران اتفاق نیفتاده. در همین شش سالی هم که بین مسافرت‌های خارجی من فاصله افتاده، می‌بینم که بعضی جوامع عوض شده‌اند. این عوض شدن سریع طبیعی نیست. تغییرات آهسته در جوامع اتفاق می‌افتد، اما این تغییرات سریع، این انحطاط‌های بزرگ، این گمان را در من تقویت می‌کند که «جوامع را دارند عوض می‌کنند». 

یاد روایتی از پیامبر اکرم (ص) افتادم: 

لا تَکرَهُوا الفِتنَه فِی آخِرالزَّمانِ فَاِنَّها تُبیر المُنافِقین

از فتنه‌های آخرالزمان اندوهی به دل نداشته باشید؛ زیرا این فتنه‌ها نابود کننده منافقان خواهد بود.

در مورد سندیت این حدیث به شخصه تحقیق نکردم، اما در عمل دارم ظهور این حدیث را می‌بینم، همانطور که بسیاری از نشانه‌های دیگر آخرالزمان را به چشم می‌توان دید. 

من اشتباه می‌کردم. تا سال پیش، با دانش اندک خود گمان می‌کردم که با هر کسی می‌توان همدلی کرد. گاهی روش من در تعامل با بقیه اشتباه بود، اما بعدها دیدم که خیر؛ عده‌ای هستند که حتی وقتی من با آنها تعاملی هم نداشته‌ام به مقدسات می‌تازند. و ای کاش به من می‌تاختند. آنها به پیامبران و امامان می‌تازند. و به دین می‌تازند. و گویی با خود خدا در جنگند. حرف از خدا اگر بشنوند، حالشان به هم می‌خورد و چهره‌شان در هم می‌رود. حرف غیرخدا که بیاید شاید کمی تامل کنند. علم در منظرشان هر چیزی است منهای خدا. برایشان می‌شود حرف از عالم زد، منتها عالَمی منهای خلقت، چرا که داروین فقط دانشمندشان نیست؛ پیامبرشان هم هست. داروین زیست‌شناسشان نیست؛ اقتصاددانشان هم هست. و فقط بحث سر داروین نیست. هر کسی که منافع شیطانی‌شان را بیشتر تامین کند، گل سرسبدشان می‌شود. هدف صرفِ علم نیست. هدف منفعت است. مدل برای عده‌ای برای تبیین بهتر جهان نیست. آن مدلی برایشان بهترین است که بیشتر منافع مادی‌ پلیدشان را تامین کند. 

از خدا یاری می‌طلبم که در فتنه‌های آخرالزمان حفظمان کند. از خدا صبر در این زمان را می‌طلبم. امام حسینی بودن سخت بوده و سخت است. خداوند امام حسینی‌مان کند و ما را امام حسینی بمیراند. 

والسلام علی من اتبع الهدی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا